Bezpieczeństwo podczas spływu kajakowego

Podczas spływów kajakowych należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa

Spływ kajakowy Krutynią może okazać się niezapomnianą przygodą. Szum wody, otoczenie dzikiej i pięknej natury oraz śpiew ptaków pozwalają na chwilę odprężenia. Pomimo iż głównym celem tego typu wyprawy jest aktywny wypoczynek i relaks, nie powinniśmy zapominać o jednej, bardzo istotnej kwestii, a mianowicie – o bezpieczeństwie na kajakach.

Zarówno dzieci, jak i dorośli muszą przestrzegać zasady, aby móc w pełni cieszyć się mazurską przygodą.
Wypożyczalnia kajaków Nemo w trosce o bezpieczeństwo uczestników atrakcji, jaką jest spływ kajakowy, zaleca zapoznanie się z normami odpowiedniego zachowania się na wodzie.
bezpieczeństwo na spływach kajakowych

Kajaki i Krutynia – o czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na wzięcie udziału w spływie kajakowym, powinniśmy wszystko szczegółowo zaplanować. Bardzo ważne jest wcześniejsze sprawdzenie warunków pogodowych – m.in. czy nie są zapowiadane ulewne opady, gwałtowne burze, silne wiatry czy białe szkwały. Warto również zapoznać się z opisem trasy kajakowej. Początkowo nie powinniśmy decydować się na spływ kajakowy na odcinkach rzeki Krutynia, które mogą przysporzyć nam jakieś problemy. Najbezpieczniej jest zaczynać swoją kajakową przygodę na łatwiejszych fragmentach trasy. Wybierając się na dłuższą wyprawę, nie zapomnij sprawdzić miejsc, w których możesz przenocować, skryć się przed deszczem lub odpocząć.

Łącząc kajaki i Mazury, możemy zapewnić sobie chwilę prawdziwego relaksu i zapomnienia. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, aby zawsze kończyć spływ przed zapadnięciem zmierzchu. Nocą prąd rzeki oraz ograniczona widoczność mogą okazać się bardzo niebezpieczne.,

 

Równie istotny jest odpowiedni bagaż, który zabierzemy ze sobą na kajaki po rzece Krutynia. Nie należy brać ze sobą zbędnych rzeczy ze względu na ograniczoną powierzchnię naszego środka transportu. Wszystkie rzeczy, które składać się będą na nasz ekwipunek, najlepiej zapakować w hermetyczne opakowania chroniące przed wilgocią. Nie zapomnijmy o wodzie do picia oraz prowiancie. Alkohol podczas spływu kajakowego nie jest wskazany, ponieważ pijany kajakarz może zagrażać nie tylko swojemu bezpieczeństwu, lecz również pozostałych uczestników spływu.

Wybierając się na wyprawę z dziećmi oraz z osobami, które nie umieją pływać, powinniśmy pamiętać o zabraniu kamizelek. Wypożyczalnia kajaków Nemo oferuje również tego rodzaju sprzęt.

Sprawny spływ kajakowy po rzece Krutynia zapewnia przede wszystkim odpowiednie zorganizowanie. Naczelna zasada głosi, iż najlepiej jest płynąć w zwartym szyku. Szyk powinien być prowadzony i zamykany przez najbardziej doświadczonych kajakarzy. Pomiędzy nimi powinni płynąć mniej doświadczeni uczestnicy.

Mazury to nie tylko kajaki i spływy po rzekach, ale również przeprawy przez jeziora. Na trasach, na których występują otwarte akweny, warto jest płynąć nie przez ich środek, lecz bliżej brzegu. Zwiększa to bezpieczeństwo uczestników spływu, zwłaszcza podczas nagłej zmiany pogody.

„Kajakarz bez wywrotki to jak żołnierz bez karabinuˮ.

Wywrotki zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym kajakarzom. Większość osób w pierwszym odruchu chce odwrócić kajak. Nie jest to właściwe rozwiązanie, sprawdzony i bezpieczny sposób to złapanie go za dziób i odholowanie na brzeg.

Gdy jeszcze masz jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć rady osób bardziej doświadczonych. Pomocą służą również pracownicy wypożyczalni kajaków Nemo.

Czasami, pomimo przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania podczas spływu kajakowego, mogą wystąpić niezależne od uczestników przykre niespodzianki. W przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia uczestników skontaktuj się z MOPR dzwoniąc pod numer alarmowy 984 lub 601 100 100.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *